بررسی علائق شغلی و شناخت فردی

[button text=”بررسی علائق شغلی و شناخت فردی” style=”shade” size=”larger” radius=”99″]

شناخت اغلب ما از مشاوره‌ی شغلی محدود به آزمون‌های پربار (!) استعدادسنجی دبیرستان‌هاست. در حالی‌که، مشاوره‌ی شغلی، به عنوان یکی از ترندهای روز دنیا و یکی از پرطرفدارترین خدمات روانشناسی، فرآیندی جامع و البته حائز اهمیت است. شرایط محیطی همچون سابقه‌ی شغلی اعضای خانواده یا وضعیت بازار کار و شرایط شخصی، همچون ارزش‌های شغلی و غیرشغلی، اولویت‌های شغلی و غیرشغلی، استعدادها و مهارت‌ها و البته، محدودیت‌ها باید در مشاوره‌ی شغلی لحاظ شوند. آزمون‌های موجود، هالند، شاین و … مفید هستند و به شناخت فرد کمک از خودش کمک می‌کنند؛ اما در تعیین مسیر شغلی آینده، نباید به اطلاعات و نتایج چندین آزمون کتبی و بسته‌پاسخ قانع شد. مصاحبه با حضور و مشارکت فعال خود مراجع، و حتی مداخلاتی همچون مشاهده و تمرین، جزء ضروری مشاوره‌ی شغلی هستند.

[button text=”طراحی مسیر شغلی” style=”shade” size=”larger” radius=”99″]

آن‌چه شناخت را ارزشمند می‌کند، به عمل درآوردن آن است. به بیان دیگر، تنها شناخت استعدادها، اولویت‌ها و ارزش‌های شغلی کافی نیست. با کمک هم، می‌توانیم مسیر شغلی ایده‌آل و در عین حال، واقع‌نگرانه‌ای برای شما طراحی کنیم تا با آن‌چه در ذهن دارید همخوانی داشته باشد. به یاد داشته باشید، بلندپروازی شغلی تنها به معنی رسیدن به مقام مدیریت عالی نیست. اگر آن‌چه برای شما اهمیت دارد، کسب مهارت‌های متعدد و یا کسب تجارب شغلی گوناگون است، مسیر شغلی که منحصراً برای شما برنامه‌ریزی شده است، بازتابی از همین علائق و اولویت‌ها خواهد بود.

[button text=”تناسب با شغل و تناسب با سازمان” style=”shade” size=”larger” radius=”99″]

بعد از این‌که به انتظارات شغلی خود آگاه شدید و بعد از این‌که به کمک متخصصان، مسیر شغلی ایده‌آل خود را گام به گام برنامه‌ریزی کردید، نوبت به اجرای برنامه می‌رسد. اما نگران نباشید، شما را در این مرحله تنها نمی‌گذاریم! ممکن است موقعیت شغلی موردنظر شما در چندین سازمان به دنبال متقاضی باشد. بر اساس چه معیارهایی محل کار آینده‌تان را انتخاب می‌کنید؟ شاید هم سازمانی که علاقه‌ دارید در آن مشغول به کار شوید، چندین موقعیت شغلی متناسب با استعدادهای شما داشته باشد. چطور انتخاب می‌کنید برای کدام موقعیت درخواست بدهید؟ تناسب با شغل و تناسب با سازمان همان چیزی است که شغل را به بخش دلنشین زندگی‌ تبدیل می‌کند، طوری که لازم نباشد برای فرا رسیدن تعطیلات و رهایی از کار، روزشماری کنید!

پیمایش به بالا